بازسازی منزل/ بازسازی خانه و دکوراسیون داخلی با گروه حرفه ای

این روزها بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای جابه ;جا شدن و خرید خانه جدید ساختمان خانه خود را بازسازی کنند. اما آیا تغییر ساختمان بهتر است یا بازسازی ساختمان؟ با ما تا انتهای مطلب همراه باشید. 09125340364 آقای حسین مولایی بازسازی ساختمان قدیمی

بازسازی منزل در تهران با کمترین هزینه

به گزارش ایسنا به نقل از وب‌سایت گروه مهندسی بازسازی خانه هومـا، به طور مسلم تغییر ساختمان به معنی ساخت یک خانه از نو می‌باشد که در تهران برای چنین کاری نیاز به وقت زیاد و هزینه زیادی است. این روزها خرید مصالح و دستمزد پیمانکار و کارگران نیز زیادتر شده است در پی ساخت خانه جدید در تهران شما متحمل این هزینه‌ها خواهید بود اما بازسازی ساختمان در تهران در زمان کمتری انجام می‌شود و علاوه بر این نیز نیاز به هزینه زیادی ندارد.

آیا برای بازسازی ساختمان نیاز به گرفتن مجوز است؟ خیر، در واقع بازسازی ساختمان و ایجاد تغییرات جزئی در ساختمان نیاز به گرفتن هیچ مجوزی نیست اما برعکس برای اعمال تغییرات کلی حتماً باید از سازمان‌های مربوطه مجوز گرفته شود.

اگر شما هم به فکر بازسازی ساختمان خود هستید پس باید زودتر بازسازی ساختمان را شروع کنید اما برای انجام چنین کاری و گرفتن نتیجه مطلوب طبق خواسته و نیاز شما حتماً از کارشناسان حرفه‌ای و کاربلد کمک بگیرید.

ما در ادامه شما را با نکات بازسازی ساختمان در تهران با کمترین هزینه آشنا می‌کنیم بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مطلب با ما همراه شوید.

اهمیت بازسازی ساختمان در تهران

به طور معمول ساختمان‌های قدیمی در طول سال بر اثر نشتی زمین دچار ترک خوردگی و فرسودگی می‌شوند. اغلب در برخی از قسمت‌های ساختمان نظیر دیوارها، ترک خوردگی و فرو رفتگی ایجاد می‌شود. اگر در ساختمان خود با چنین نشانه‌هایی روبه‌رو شدید بهتر است بدانید که ساختمان شما نیاز به بازسازی دارد

. اما نگران نباشید بلکه شما با کمک پیمانکاران مجرب می‌توانید دستی به ساختمان خود بکشید و با تعمیر مرمت آن ساختمان را از روز اول زیباتر و لوکس‌تر کنید. بازسازی ساختمان در تهران آسایش و راحتی شما را فراهم می‌کند و علاوه بر آن موجب انرژی مثبت و روحیه بهتر در شما و اعضای خانواده می‌شود. علاوه بر بازسازی ساختمان، بازسازی و دکوراسیون داخلی هم جذابیت زیادی به خانه شما می‌دهد و می‌تواند به طور کامل خانه شما را مدرن و جذاب کند.

مزایای بازسازی ساختمان در تهران چیست؟

بازسازی ساختمان در تهران با کمترین هزینه موجب می‌شود تا شما از خدمات و تخصص پیمانکاران با هزینه کمتری بهره‌مند شوید که در نهایت بازسازی ساختمان مطابق با سلیقه و نیاز شما انجام می‌گیرد.

از مزیت‌های دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکی از مهمترین مزیت بازسازی ساختمان در تهران این است که ارزش ملک شما نسبت به گذشته ملک افزایش می‌یابد. از طرفی محیط ساختمان جذاب‌تر به نظر می‌رسد و برای اعضای خانواده تازگی دارد.بازسازی منزل قدیمی

در بازسازی ساختمان تجهیزاتی همچون درب، پنجره، آسانسور و ..... همه جدید خواهد شد؛ بنابراین استانداردها و ایمنی‌های لازم نیز با به‌کارگیری این تجهیزات بهبود خواهد یافت.

مهندسان در بازسازی ساختمان راهکارهایی را پیش روی شما قرار می‌دهند تا از فضاهای ساختمان استفاده بهتری کنید.

بازسازی ساختمان در تهران چقدر زمان‌بر است؟

اگر چه بازسازی ساختمان بر عکس ساخت ساختمان از نو در بازه زمانی کمتری انجام می‌شود اما زمان به اتمام رسیدن آن به عواملی همچون میزان تغییرات، انتخاب شرکت، موقعیت ساختمان، بودجه، قدمت ساختمان و متراژ ساختمان بستگی دارد.

هزینه بازسازی ساختمان

آیا در بازسازی ساختمان در تهران باید هزینه زیادی پرداخت کرد؟ طبیعی است که در ابتدای شروع بازسازی ساختمان با این سوال و برخی سوالات مشابه روبه‌رو شوید. عواملی همچون محل قرارگیری، ماهیت و اندازه پروژه، هزینه نیروی کار، مدت زمان به اتمام رسیدن پروژه و سطح بازسازی از جمله عوامل هستند که تأثیر زیاد بر قیمت بازسازی ساختمان در تهران دارند.

در مشخص‌سازی قیمت بازسازی ساختمان در مرحله اول شما با تماس گرفتن با کارشناس با در اختیار گذاشتن اطلاعات ساختمان قیمت اولیه به شما گفته می‌شود. در ادامه در صورت تایید و موافقت شما با این قیمت، کارشناسان درخواست بازدید حضوری از ساختمان را دارند و فیزیک ساختمان را مورد بررسی قرار می‌دهند و تغییراتی که قرار است در ساختمان اعمال شود را یادداشت و هزینه‌های مربوطه را برآورد و به شما اعلام می‌کنند. در برآورد هزینه از ساختمانی که قرار است بازسازی شود عواملی همچون تجهیزات، هزینه‌های سازه، مصالح، هزینه‌های اجرایی و ... دخیل هستند.

ساختمان‌های قدیمی در گذر زمان فرسوده و کهنه خواهند شد که ظاهر ساختمان نیز بهم می‌ریزد. بنابراین باید به دنبال بازسازی ساختمان باشید. بازسازی ساختمان در تهران با کمترین هزینه این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با بودجه، شما می‌توانید شاهد تغییرات زیبایی در ساختمان خود باشید.

دلایل بازسازی ساختمان چیست؟

فرسودگی ساختمان، افزایش ارزش خانه، افزایش تعداد ساکنین منزل، تغییر دکوراسیون و مواردی از این قبیل.

مراحل بازسازی ساختمان به چه صورت است؟

دریافت مشاوره و تحلیل خانه جزو اولین قدم‌ها است بعد با توجه به تشخیص متخصص مراحل تخریب و بازسازی شروع می‌شود.

امروزه بازسازی داخلی منزل از محبوبیت فراوانی برخوردار است، در واقع بازسازی در منازل مسکونی می‌تواند نیاز خانواده‌ها به تجربه محل زندگی جدید را با هزینه‌ای مقرون به صرفه فراهم نماید.

شامل دکوراسیون داخلی منزل، تعویض کابینت آشپزخانه، کمد دیواری، تغییر در نوع تیغه بندی ها، کف سازی، سقف کاذب، کف دوبلکس و … می‌باشد. در مراحل بازسازی داخلی کلیه اعمال همچون سیستم‌های سرمایش و گرمایش، تاسیسات و لوله کشی‌ها، رفع نم در سرویس‌ها و سالن‌ پذیرایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین شامل سایر تغییرات مانند نقاشی کاغذ دیواری، لمینیت، کابینت، تعویض درب‌ها و … می‌باشد.

مراحل بازسازی داخلی منزل

اولین مرحله تعیین میزان بازسازی و برآورد هزینه ها است و سپس بازسازی شروع می شود.مراحل بازسازی خانه به ترتیب زیر است:

 1. سیم کشی
 2. لوله کشی
 3. عایق کاری
 4. تعویض در و پنجره
 5. گچکاری
 6. نورپردازی
 7. نقاشی
 8. بازسازی سقف
 9. ​بازسازی کفپوش

راهنمای بازسازی داخلی منزل

راه‌های زیادی برای بازسازی داخلی منزل وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای داشتن منزلی زیباتر استفاده کنید. برای آشنایی با این روش‌ها و استفاده درست از آنه‌ها بهتر است در ادامه مطلب با ما همراه باشید:

تصمیم گیری در اجرا و نوع پوشش دیوار‌ها

برای بازسازی داخل منزل در این مرحله بیشتر به بحث طراحی دکوراسیون داخلی پرداخته می‌شود. شما گزینه‌های بسیاری پیش رو دارید که باید یکی را به عنوان پوشش دیوار خود انتخاب کنید. پنل‌های دکوراتیو سه بعدی، پوستر سه بعدی، دیوار پوش، سنگ دکوراتیو، شیشه تزیینی، تایل آلومینیومی و کاغذ دیواری و بسیاری از گزینه‌های دیگر، همه از جمله گزینه‌هایی برای انتخاب هستند که در این مرحله در می‌توانید بهتین نوع پوشش را برای دیوار منزل خود انتخاب کنید. البته بهتر است قبل از انتخاب نوع پوشش، حتما نمونه کار‌های اجرا شده مختلف و متنوعی که ما به شما ارائه می‌دهیم را به دقت بررسی کنید و با توجه به اصول معماری داخلی تصمیم گیری کنید.بازسازی ویلا قدیمی

نحوه چیدمان و طراحی منزل

هرچقدر هم که برای بازسازی داخلی منزل خود هزینه کرده باشید، زمانی این هزینه دارای ارزش می‌باشد که با نحوه چیدمان وسایل و طراحی داخلی منزل شما دارای هارمونیک باشد و باعث زیبایی هر چه بیشتر منزل شما شود. برای این منظور، شما باید در بازسازی داخلی منزل خود طراحی و نحوه چیدمان دکوراسیون داخلی جدید و زیبایی را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که طراحی مبتکرانه در بازسازی داخلی بسیار حائز اهمیت می‌باشد. پس باید برای آن زمان بیشتری را اختصاص دهید. برای این منظور شما باید طراحی‌های متنوع و سبک‌های مختلف را به نسبت فضای خود بسنجید.

رنگ آمیزی دیوار‌ها و سقف

در این مرحله از بازسازی، شما باید دقت کنید که کدام نوع طراحی و نقاشی بیشتر به سلیقه و نظر شما نزدیک‌تر است. اگرچه معمولا در ایران اغلب کارفرمایان زیبایی و سادگی رنگ سفید را به طرح‌های مختلف ترجیح می‌دهند، اما با این حال رنگ‌های قرمز آبی و سبز و … نیز در معماری امروزه توسط بسیاری از کارفرمایان استفاده می‌شود. با این حال انتخاب رنگ در رنگ آمیزی ساختمان در بازسازی داخلی منزل نیز از جمله مواردی است که کاملا بستگی به سلیقه شخصی خود شما دارد.

نوسازی کف منزل

پس از انجام مراحل بالا به طور اصولی و درست، باید یک نوع کف را برای منزل شما انتخاب کنیم و باید در نظر داشته باشیم که هر نوع کف، مشتری منحصر به فرد خود را دارد. ارزان ترین کف پوش برای اتاق های خانه موکت میباشد.برای بدست آوردن اطلاعات بیش‌تر در این مورد می‌توانید مقاله بهترین کفپوش برای هر نوعی از ساختمان را بخوانید. همچنین مشاوران گروه ماچوب نیز شما را در انتخاب بهترین کفپوش برای منزلتان یاری خواهد کرد و پس از انتخاب بهترین مدل کفپوش برای منزلتان آن را به بهترین نحو اجرا خواهیم نمود.

بازسازی آشپزخانه

آشپزخانه از دید معماران قلب خانه می‌باشد و معمولا خانم‌های ایرانی بیشترین زمان را در این فضا می‌گذرانند و آشپزخانه در زیبایی دکوراسیون داخلی منزل سهم بسزایی دارد. بخصوص امروزه که آشپزخانه‌ها بصورت اپن می‌باشند بیشتر در معرض دید هستند. بازسازی آشپزخانه امروزه شامل تعویض کابینت‌ها، تخریب دیوار‌ها، تخریب آرک‌های قدیمی و رابیتس کاری‌ها، نوسازی و یا حتی در صورت لزوم جابه جایی لوله کشی‌ها، کف سازی، کاشی بین کابینتی و … می‌باشد.

اگر شما قصدی کلی در بازسازی آشپزخانه شامل اسباب و وسایل موجود در آشپزخانه، کابینت ها، پرده ها، کف و وسایل برقی داشته باشید بسیار پر هزینه خواهد شد.

با مشخص شدن متریال های مورد استفاده هزینه دقیق بازسازی آشپزخانه مشخص میشود.ولی به روش‌های دیگر نیز می‌توان در آشپزخانه تغییرات ایجاد نمود و مجبور نیستید که برای ایجاد این تغییرات هزینه‌ی زیادی پرداخت کنید و مبلغ زیادی را کنار بگذارید.
بازسازی داخلی منزل مسکونی، خانه قدیمی و ساختمان | هزینه 1402+ عکس

روش‌های هوشمندانه‌ای برای ایجاد تغییر و تحول و نو‌تر به نظر رسیدن آشپزخانه وجود دارد. شما با این تغییرات ساده، آشپزخانه قدیمی خود را به محیطی جدید و مدرن تبدیل می‌نمایید؛ و در نظر داشته باشید که جهت تعویض کابینت‌ها اگر شما طرفدار سبک کلاسیک می‌باشید کابینت ممبران پیشنهاد ما به شما می‌باشد و اگر طرفدار سبک مدرن هستید کابینت‌های گلاس را پیشنهاد می‌کنیم.

نکات مورد توجه در بازسازی آشپزخانه:

 1. نوسازی درب‌های کابینت
 2. استفاده از ابزار‌ها و وسایل جدید و مدرن
 3. نو سازی کف آشپزخانه
 4. تعیین مناسب ارتفاع کابینت‌ها
 5. ساختن یک کانتر زیبا برای ورودی آشپزخانه
 6. استفاده کردن از ساختار جزیره‌ای
 7. همخوانی داشتن با دیگر اجزای خانه

بازسازی داخلی منزل مسکونی، خانه قدیمی و ساختمان | هزینه 1402+ عکس

بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی اگر کارشناسان بعد از بازدید از حمام و سرویس بهداشتی این تشخیص را دادند که باید شیرآلات و تاسیسات آن تعویض گردد بهتر است که این کار انجام شود با اینکه برای جابه جایی شیرآلات و تاسیسات و تعویض لوله‌ها هزینه زیادی را در بر دارد خصوصا اگر این جا به جایی از یک دیوار به دیوار دیگری باشد که اگر بودجه و هزینه تغییرات برای کارفرما امکان نداشت می‌توان برای بازسازی آن‌ها اجسام بزرگ را در جای خودشان نگه می‌داریم و با آن چیزی که حداقل آن امکان دارد کار بازسازی ساختمان را شروع کنیم که با این کار طراح و کارشناسان ما با خلاقیت و بدون اینکه چیزی را جا به جا کنند می‌توانند تغییرات زیادی را به وجود بیاورند به فرض مثال برای بازسازی یک وان حمام قدیمی اگر بنا به بفرض قصد جا به جایی آن را داشته باشیم بدون در نظر گرفتن هزینه جابه جایی و تغییر لوله کشی‌ها و جابه جایی تمام وسایل و خرابی‌هایی که برایمان پیش می‌آورد باید از جابه جایی آن صرف نظر کرد و می‌توان همان وان قدیمی را با براق کردن و صیقل دادن رویه آن با نصف مبلغ جابه جایی جذابیت، سادگی و زیبایی را در فضای این حمام به وجود آورد.

برای بازسازی سرویس بهداشتی و حمام در درجه اول باید اولویت بندی نمود، از جمله متداول‌ترین مراحلی که در فرایند بازسازی حمام و سرویس بهداشتی انجام می‌گیرد اول عایق بندی دیوار و کف‌ها، تعمیر لوله کشی‌ها و تاسیسات، نقاشی دیوار‌ها و تعویض کاشی‌ها، تعویض شیر آلات ها، بازسازی تهویه این مکان‌ها، جابه جایی کاسه توالت با فرنگی و طراحی قفسه‌ها و…. می‌باشد. البته باید به این نکته توجه نمود که این فضا‌ها را با عناصری کم هزینه باید تزئین نمود به فرض مثال می‌توان برای زیبا‌تر کردن فضای داخلی یک حمام از یک گلدان، حوله و یک قالیچه مناسب استفاده کرد و آراستگی و زیبایی خاصی را به حمام داد.

نکات مورد توجه در بازسازی حمام و سرویس بهداشتی

 1. بازسازی کف و سرامیک
 2. نوسازی شیرالات
 3. بازسازی چاه فاضلاب و لوله‌ها
 4. طراحی نورپردازی
 5. تعمیر و بهود هواکش

بازسازی اتاق خواب

بازسازی اتاق خواب معمولا به نسبت فردی که از آن اتاق استفاده می‌کند انجام می‌پذرید. معمولا در اتاق خواب کودک به خصوص اتاق کودک دختر از رنگ‌های روشن و شاد استفاده می‌شود. در منزل‌های قدیمی معمولا کمد دیواری‌ها از طریق دیوار کشی و چهارچوب فلزی انجام می‌شد که این مصالح و قطر دیوار‌های کمد‌ها فضای زیادی از اتاق را اشغال می‌نمود، اما امروزه در بازسازی اتاق خواب از کمد دیواری‌های ام دی اف که قطر دیوار‌های آن‌ها بسیار کم، اما با مقاومت بالا می‌باشد استفاده می‌شود.

در فرایند بازسازی اتاق خواب ابتدا محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری را مشخص می‌کنند. کمد دیواری یکی از مهمترین عناصر یک اتاق خواب می‌باشد که اندازه و متراژ آن وابسته به تخت خواب می‌باشد، به فرض مثال اگر تخت خواب یک نفره باشد کمد دیواری بزرگ‌تر و متراژ آن می‌باشد و اگر تخت خواب دو نفره باشد کمد دیواری کوچک‌تر در نظر گرفته می‌شود. ابعاد تخت یک نفره به صورت استاندارد ۹۰ * ۲ می‌باشد و ابعاد تخت دونفره ۱.۶۰ * ۲ می‌باشد که نسبت به این ابعاد می‌توانید در بازسازی اتاق خواب محل قرارگیری کمد دیواری را و چیدمان کلی اتاق خواب را مشخص کنید.

در نظر داشته باشید که در فرایند بازسازی اتاق خواب ابتدا محل قرارگیری و ابعاد کمد دیواری را مشخص می‌کنند. کمد دیواری یکی از مهمترین عناصر یک اتاق خواب می‌باشد که اندازه و متراژ آن وابسته به تخت خواب می‌باشد، به فرض مثال اگر تخت خواب یک نفره باشد کمد دیواری بزرگ‌تر و متراژ آن می‌باشد و اگر تخت خواب دو نفره باشد کمد دیواری کوچک‌تر در نظر گرفته می‌شود. ابعاد تخت یک نفره به صورت استاندارد ۹۰ * ۲ می‌باشد و ابعاد تخت دونفره ۱.۶۰ * ۲ می‌باشد که نسبت به این ابعاد می‌توانید در بازسازی اتاق خواب محل قرارگیری کمد دیواری را و چیدمان کلی اتاق خواب را مشخص کنید.

نکات مورد توجه در بازسازی اتاق خواب

 1. تعویض سرویس خواب
 2. تعویض پرده
 3. طراحی مجدد نورپردازی
 4. استفاده از رنگ‌های مناسب

قرارداد بازسازی منزل

بستن قرارداد بازسازی منزل اولین اقدامی است که قبل از هرچیز باید انجام دهید. برای بیان ضرورت این قرارداد باید گفت این قرارداد جهت انجام کلیه عملیات بازسازی و نوسازی منزل یک واحد مسکونی،اداری یا تجاری بوسیله پیمانکار می باشد که در آن تهیه کلیه مصالح و لوازم مربوطه جهت انجام موضوع قرارداد بر عهده پیمانکار بوده و کارفرما هیچگونه مسئولیت دیگری بر عهده ندارد.

قوانین بازسازی خانه

نکته قابل توجه در  بازسازی خانه واقف بودن به قوانین مربوط به این عمل است.طبق قوانین شهرداری بازسازی خانه برای انجام برخی موارد در بازسازی آپارتمان نیاز به کسب مجوز از شهرداری می‌باشد. در صورتی که در موارد ضروری برای اخذ مجوز به این کار اقدام نشود، تخلف صورت گرفته و جریمه‌هایی برای فرد خاطی در نظر گرفته خواهد شد.

هزینه بازسازی ساختمان در سال 1402

حتما می دانید که در وضعیت امروز جامعه هزینه بازسازی ساختمان کمتر از هزینه ساخت و یا خرید خانه جدید است. بنابراین اگر شما بودجه ی کافی برای ساخت و خرید ساختمان ندارید یا اینکه تصور می کنید نقل مکان به یک ساختمان جدید برای شما دردسرساز باشد، بهتر است به فکر بازسازی ساختمان خود باشید. چرا که در حال حاضر بازسازی ساختمان های قدیمی مقرون به صرفه تر می باشد.

هزینه بازسازی ساختمان در سال 1402 با توجه به متراژ منزل و هزینه های مربوط به طراحی سه بعدی، مجوزها، دستمزد نیروهای پیمانکاری، قیمت مصالح، هزینه تخریب و ... محاسبه می شود. هزینه ای که در ابتدای سال 1402 برای بازسازی ساختمان برآورد شده است، متری 8.2 – 5 میلیون تومان می باشد. البته این رقم تقریبی است و احتمال دارد تا هزینه بازسازی ساختمان با توجه به سطح بازسازی و مواد مورد استفاده، کمتر یا بیشتر از رقم تعیین گردد.

برای بازسازی یک خانه 70-50 متری حداقل 100.000.000 تومان بودجه لازم است. همان طور که گفتیم این رقم تقریبی است و باید دید که شما در نظر دارید چه قسمت هایی از منزل خود را بازسازی کنید. در هنگام برآورد هزینه بازسازی ساختمان، هزینه های تخریب، گچ کاری، برق کاری، کاشی کاری، لوله کشی، ساخت و نصب پنجره دو جداره، کمد دیواری، کابینت، هزینه کارگر، اجرای سقف کاذب و ... محاسبه می شوند. برای مثال هر متر مربع گچ کاری ساده 555000- 40000 تومان هزینه دارد. یا اینکه در ازای هر متر مربع اجرای سقف کاذب کنافی به حدود 450000-300000 تومان بودجه نیاز دارید. در ادامه، هزینه تقریبی بازسازی قسمت های مختلف ساختمان را بیان می کنیم.

هزینه بازسازی هر متر مربع ساختمان در سال 1402

در یک برآورد تقریبی می توان گفت که هزینه تخریب هر متر مربع از ساختمان در ارزان ترین حالت، 30000 تومان می باشد. البته این مبلغ متغیر است. هزینه بازسازی هر متر مربع از آشپزخانه بین 2.5 تا 10 میلیون تومان تخمین زده می شود. این رقم برای قسمت پذیرایی و نشمین 500000-200000 تومان است. در حالی که قیمت بازسازی هر متر مربع اتاق خواب حداقل 200000 تومان می باشد. قیمت بازسازی هر متر مربع سرویس بهداشتی در سال 1402 در حدود 200 تا 500 هزار تومان محاسبه می شود. دقت داشته باشید که این قیمت ها دقیق نیستند و به صورت تقریبی ارائه می شوند تا با استفاده از آنها بتوانید هزینه کل بازسازی را تخمین بزنید.

عمر مفید ساختمان چقدر است؟

آمارها نشان می دهند که عمر مفید ساختمان در ایران حدود 30-25 سال است. در حالی که این رقم در کشورهای پیشرفته و صنعتی بین 300-100 سال می باشد. حتما از تفاوت فاحش موجود در عمر مفید ساختمان ها در ایران و کشورهای صنعتی شگفت زده شده اید.

بر اساس گزارش خبرگزاری تسنیم، " با توجه به اینکه در کشورهای اروپایی نگاه سرمایه ای به حوزه مسکن وجود ندارد همین امر سبب شده که تولید مسکن در این کشورها توسط افراد ذیصلاح صورت بگیرد که ماحصل آن افزایش طول عمر مفید ساختمان هاست. این در حالی است که در کشور ما سرمایه گذاران غیر متخصص با هدف سودجویی و سوداگری وارد این بازار شده و بدون رعایت مقررات و ضوابط بالادستی اقدام به تولید واحدهای مسکونی بی کیفیت می کنند.

در کشورهای اروپایی میانگین عمر مفید ساختمان ها حدود 100 سال و در ایران حدود 30 سال است که این امر در عمل سبب هدررفت سرمایه های ملی می شود. متاسفانه با توجه به وابستگی درآمدی شهرداری ها به درآمد حاصل از ساخت وساز، این نهاد ترجیح می دهد شرایط را برای جذب سرمایه گذاران در این بازار تسهیل کند. متاسفانه رعایت مقررات و ضوابط ساخت و ساز قربانی جذب سرمایه گذاری به بازار مسکن می شود.

با توجه به گرانی نهاده های تولید مسکن طی سال های اخیر، رعایت فاکتورهای کیفی مسکن در ساخت و سازها به پایین ترین حد خود رسیده و به نظر می رسد که این امرسبب سقوط آزاد عمر مفید ساختمان ها در کشورمان شده است.

در کشورهای اروپایی با هدف حفظ هویت شهرها، صدور مجوز نوسازی برای واحدهای مسکونی با ضوابط سختگیرانه بسیاری همراه است و پس از پایان عمر مفید ساختمان، مجوز بازسازی صادر می شود. این در حالی است که در ایران، ساختمان هایی که هنوز قابلیت بهره برداری دارند، قبل از اتمام عمر سکونت پذیری، تخریب و نوسازی می شوند. "

بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی

امروزه بازسازی و مرمت ساختمان های قدیمی از اهمیت بسزایی برخوردار است، این بازسازی در شهرهای پر جمعیت مانند تهران مورد توجه عموم قرار گرفته است. در واقع بازسازی و مقاوم سازی هزینه کمتری نسبت به ساخت مجدد سازه دارد. مرمت و بازسازی ساختمان می تواند با هدف زیرسازی و افزایش استحکام سازه و یا با هدف زیبایی و ارائه دکوراسیونی مدرن باشد. مقاوم سازی ساختمان های فرسوده با هدف افزایش استحکام اهمیت بیشتری دارد.

امروزه بازسازی ساختمان ها با روش های بهینه مانند مقاوم سازی ساختمان با frp، کاشت میلگرد و احیای زیرسازی ساختمان به روش های جدید مورد توجه قرار گرفته است.

اهمیت بازسازی ساختمان ها

معمولا بازسازی ساختمان با هدف افزایش استحکام آن انجام می شود. در صورتی که اقدامات لازم برای بازسازی و مقاوم سازی ساختمان ها صورت نگیرند، باید منتظر وقوع مشکلات بزرگتری مانند نشست ساختمان بود. اگر متوجه ترک های ریز و درشتی در کناره های دیوار، سقف یا در و پنجره شده اید، به دنبال علت آن باشید. چرا که این علائم نشانگر وجود خطر نشست در ساختمان می باشند. البته ایجاد فاصله عمیق بین دیوار و کف ساختمان، گود شدن یا نشست کف زمین ساختمان، شکسته شدن بلوک و آجر و ترک های کوچک کناره میخ های فرورفته در دیوار هم جزء علائم هشداردهنده نشست ساختمان به شمار می روند.

سخن پایانی

هزینه بازسازی ساختمان در سال 1402 به صورت تقریبی در این مقاله بیان شد. اما باید بدانید که عوامل مختلفی بر روی هزینه بازسازی ساختمان در سال 1402 تاثیر می گذارند. از جمله این عوامل می توان به نوع و سبک طراحی، درصد تخریب فضاها، محل قرارگیری پروژه نسبت به شهر، نوع بازسازی و کاربری ساختمان، دستمزد تیم اجرایی، متراژ ساختمان، نوع و درجه کیفیت مواد مصرفی اشاره کرد .